גדולת אהרן ששמח בליבו

תקציר

הבן הצליח והאמא קיבלה ציון.
סיפור ודבר תורה לפרשת שמות
ט"ז טבת ה'תשע''ד 22:00
גדולת אהרן ששמח בליבו (הגדל)

" משה ואהרון בכוהניו ושמואל בקוראי שמו..."( שמות ד', יד')

ויגדל משה ..וגו' שיצא לראות בסבלות אחיו וצערם . וזו גדולתו . גדולת אהרון ששמח בליבו בראותו את אחיו הצעיר בשליחותו הגדולה ומכאן זכה לעדי החושן הניתן על הלב. וגדולת שמואל שויתר על הנהגתו ושפיטתו את ישראל לטובת המלכים שנמשחו על ידו .

גדולת החמלה , גדולת האהבה וגדולת הוויתור.

 


 

גדולים , גדולה , וגדלות

ר' אבינועם ידידי, תיכוניסט לשעבר שהמשיך את לימודיו בישיבה חרדית, זכה להשיא כבר חלק מילדיו כולם עם בני תורה ומשפחות של בני תורה.

בני עשירים בעיניו הם חיסרון: מפונקים ולאו דווקא בעלי מידות טובות. על כן בעושרו כי רב, הוא משתבח במידות טובות ובגדלות בתורה כעיקר המעלות בשידוכים.

 

כדי לסבר את אוזני ולשכנעני בכך סיפר לי את הסיפור הבא:

במסיבת שבע ברכות של נשואי ביתו זכה לשבת במחיצתם של גדולי ישראל. האחד אדמור חסידי חשוב השני מראשי הישיבות הליטאיות והשלישי מגדולי רבני הציונות הדתית .הם דיברו ביניהם "שיחת חולין " שהעידה על גדולתם.

פתח אחד וסיפר שבילדותו ב"חיידר" היה לרבי מקל קטן ורצועה שהיו אימת כל התלמידים. אותו כמעט ולא הכה אך היה מאיים ומרים קולו " חוסך שיבטו שונא בנו ". כשסיים לימודיו בחיידר המשיך ללמוד בכח ובהתמדה וגילה את מתיקות וערבות התורה.

סיפר השני על ילדותו בבית סבו האהוב ועל אי יכולת הוריו למצוא עבורו מלמדים ראויים בעירם. כשמדי פעם הצטיין בלימודיו היה מוצא מתחת הכרית מטבע או ממתק. ועד היום הוא זוכר את סבו מתפלל עליו לפני השינה ומברכו ביד מלטפת.

סיפר השלישי שבבית הוריו הצנוע והקטן היה שולחן גדול במרכז הבית תחתיו נהג לשבת וללמוד שם היה מפלטו ומבצרו וממלכתו. והנה ראה פעם איך אבא מעניק לאמא מתנה ,מחרוזת פנינים נהדרת .אמא אמרה נבוכה: מה קרה? לא יום חג ולא מועד סתם כך מתנה ועוד כזו יקרה? השיב לה אבא : פגשתי היום את הרבי של בנינו היקר והוא הלל ושיבח את הילד על חריצותו שקדנותו ומדותיו הטובות ואני יודע שבזכותך הכל. ראיתי את המבט הטוב שבעיני אבא ואת דמעת האושר בעיניה של אמא והחלטתי שאשתדל בכל ליבי ובכל כוחי לשמח אותם ככל שאוכל .בסיעתא דישמיא הלכתי והצלחתי וזכותם עומדת לי עד היום.

כך סיפר לי ידידי אבינועם , ברכתי אותו החום ואיחלתי לו שכה ייתן ה' וכה יוסיף כהנה וכהנה ויזכה גם לתורה וגם לעשירות .

מבטיח אני לך שזה לא יזיק לא לך ולא לכולנו.

עוד על פרשת שמות

אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד