להגיע מוכן

כ"ז סיון ה'תשע''ו

שאלה: פעמים רבות אני מרגיש שהתפילה עוברת לידי. אני מתנדנד וממלמל את המילים של התפילה, אבל מרגיש שאני לא שם. מה אוכל לעשות כדי להתחבר יותר לתפילה?

***

"רוני, תפוס ת'כדור!! מהר, רוץ! מסור לדודי, הוא פנוי מתחת לסל... טוב מאוד!!!"  "חבר'ה, כבר אחת ורבע, חייבים לחזור לבית הכנסת. תפילת מנחה מתחילה עוד חמש דקות!" רצנו בטילים בחזרה לבית הכנסת, נוטפים זיעה. כבר שמענו את הקדיש של החזן, ואני עוד מנסה להסדיר את הנשימה. "ה'... שפתי תפתח"... וואו איזה חום. לא הדליקו את המזגן??? "ופי יגיד תהלתך", רוני הזה, לא בן-אדם. משחק עם עצמו, אגואיסט כזה לא ראיתי בחיים. "מחיה המתים". אני פשוט מת מעייפות, אין לי כוח לזוז. "בזזזז" מי זה שולח הודעה עכשיו באמצע התפילה? אולי קרה משהו... אני רק אציץ בצג של ההודעה ואבדוק. מבצע ב'טאוור רקורדס' רק לשבוע. וואלה, מגניב, כבר הרבה זמן אני רוצה דיסק חדש... "ברוך אתה ה', הזן את הכול". הזן את הכול?!!! אני בכלל בתפילת שמונה עשרה... אז איפה הייתי??

***

התפילה היא מפגש עם ה'. וכמו בכל מפגש, ועוד יותר – במפגש עם ה', יש צורך בהכנה לקראתו. המינימום של ההכנה הוא לא להיכנס לתוך התפילה באופן פתאומי. הפתאומיות הזאת מביאה לכך שעל פי רוב אנחנו עדיין מרוכזים בדבר הקודם שעשינו, ולא ממש עוברים לפאזה של התפילה. זה לא אומר שצריך לעסוק בהכנות במשך שעה, מספיק לעצור כמה דקות לפני כן, לסדר את המחשבות, להתרכז, לחשוב רגע לפני מי אנחנו עומדים להשיח את לבנו. לנקות את הראש מכל מה שטורד אותנו ומפריע לנו בריכוז. לקחת פסק זמן מכל הרעשים, הפלאפונים, החברים. לדעת לפני מי אנחנו עומדים ולהתנהג בהתאם.

הרי אם למשל הייתה לכם פגישה עם אדם שאתם מעריכים, מסתבר שהייתם מתכוננים זמן מה לפני כן – מסדרים את הלבוש, מנקים את עצמכם ומפנים את הזמן באמת. הבעיה היא שהתפילה הפכה להיות סוג של טקס דתי שצריך לבצע בכל יום, וממד הפגישה שבה התפוגג ונעלם לו. אנחנו נפגשים רק עם הסידור ועם המילים שמודפסות בו, ולא עם ה'. אז העצה הכי בסיסית – פשוט לעצור רגע לפני התפילה ולהתכונן; ליטול ידיים, להתרכז, ללמוד או לחשוב על משהו שעוזר לנו בכוונה, ולהמתין בסבלנות לפגישה...

בקיצור:

חוסר ריכוז בתפילה נובע מכך שלא התכוננו לקראתה כראוי. התפילה היא המפגש שלנו עם הקב"ה. צריך להשקיע כמה דקות של הכנה ויציאה מהעיסוקים הקודמים שלנו לפני התפילה כדי שנוכל להגיע למפגש הזה מוכנים ולהיות מרוכזים בתפילה.

 

------------------------------------------

 

 

הלכה יומית

האם נשים חייבות להתפלל במניין?

אישה אינה צריכה להתפלל במניין ובבית הכנסת, מפני שכל עניין התפילות בבית הכנסת תלוי בזמן, ונשים פטורות ממצוות עשה שהזמן גרמן. אמנם למדנו שישנה מעלה גדולה לתפילה בציבור, אך לנשים יש תפקידים אחרים, שאינם פחות חשובים, ולכן אינן צריכות להתפלל בבית הכנסת ובמניין.

מכל מקום, ברור שאישה שתתפלל במניין ובבית הכנסת יש לה בזה זכות, שתתפלל במקום מקודש שהשכינה שורה בו, ואף תזכה לענות אמן על קדיש וחזרת הש"ץ, ותאמר קדושה ומודים, ותשמע ברכת כהנים.

אף על פי כן, ברור שביחס לאישה המצווה להתפלל במניין שנייה במעלתה לטיפול במשפחה, וכל אימת שיש התנגשות בין התפילה בבית הכנסת לטיפול בילדים ובמשפחה, המשפחה קודמת. אבל נערות ורווקות, וכן נשים שילדיהן גדלו ואין להן נכדים בביתן, טוב שישתדלו לבוא לבית הכנסת בשבתות ובימים טובים.

(מתוך 'פניני הלכה', תפילת נשים כ, ב)

 

אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד