כאן גרים בכיף...

י"ט תמוז ה'תשע''ו

שאלה: אני מרגיש שיש בתוכי כל מיני כוחות – רגשות, מחשבות, רצונות, דמיון, חושים ועוד. אבל אני לא ממש יודע מה התפקיד המדויק של כל אחד, ומה היחס ביניהם. אשמח אם תוכלו לעשות לי סדר.

כדי לבנות בניין כראוי חשוב לשמור על הסדר בשלבי הבנייה. מה מניחים ביסודות הבניין? מה נמצא בקומה השנייה, ומה בשלישית? וכן הלאה. אחרי שלמדנו שמעבר לכוחות השונים שיש בנו נמצאת נפש אחת, כוח אחד עם יכולת להתכוונן לכיוון אחד, נלמד עכשיו על הקומות השונות בבניין ומה מייחד כל קומה.

בקומה הראשונה גר מר גוף. אותו אנחנו מכירים הכי טוב. הוא כולל את מערכות כלי הדם, העיכול, החיסון ובעצם הוא כולל את כל מה שקשור בהתנהלות התקינה של הגוף.

בקומה השנייה מתגוררים חמשת החושים – ראייה, שמיעה, טעם, ריח ומישוש. החושים קשורים גם הם למערכת הגופנית, אבל הם כבר מאפשרים לנו ליצור קשר והיכרות עם הסביבה.

בקומה השלישית נמצא אדון דמיון. על ידי הדמיון אנחנו מסוגלים לשמר ולזכור את מה שהרגשנו במערכת החושים גם אחרי רגע התחושה. אנחנו מסוגלים למשל לדמיין איך יהיה לאכול שוב גלידת שמנת טעימה ביום קַיצי, משום שטעמנו גלידה כזאת בעבר. נוסף על כך, הדמיון עוזר לנו לחבר בין נתונים שונים, גם אם הם לא הגיוניים. למשל, פרה קופצת על טרמפולינה. היכרות העבר עם הטרמפולינה והפרה מאפשרת לדמיון לחבר ביניהן וליצור חיבור יצירתי.

בקומה הרביעית מתגוררים הרגשות – אהבה, שנאה, פחד, גבורה, אכזריות, שמחה ועוד. הרגשות האלה הם כבר פעולות ותגובות למצבים שונים שבהם אנו נמצאים. האם אנחנו אוהבים ורוצים להתקרב, או אולי אנחנו שונאים או פוחדים ורוצים לברוח ברגע שנוכל? הרגשות מדווחים לנו מה המצב שבו אנו נמצאים.

בקומה העליונה נמצא מר שכל. השכל הוא 'ועד הבית'. הוא האחראי על הפיקוח ועל הניהול התקין של המערכת. על ידי השכל אנחנו לומדים להבחין בין טוב לרע, בין מזיק למועיל. בעצם הוא מאפשר לנו לנהל את המערכת לפי עקרונות, ולא רק לפי רגשות או תחושות בטן. על ידי השכל למשל, אנחנו מסוגלים להימנע מלאכול משהו שאנחנו יודעים שהוא לא בריא לנו, אף על פי שאנחנו דווקא אוהבים אותו.

כשכל דייר יודע מה תפקידו וקומתו, יש סדר ושכנות טובה בבניין, אבל אם באמצע הלילה עולה מקומת הרגשות מוזיקה רועשת, שלא נותנת לאף אחד לישון, אז גם השכנים מלמטה – הגוף והחושים – משתגעים, וגם בעל הבית הולך להזמין משטרה...

בקיצור: האישיות שלנו מורכבת מחמישה חלקים עיקריים, מלמטה למעלה: גוף, חושים, דמיון, רגשות ושכל. כל אחד אחראי על חלק אחר במערכת, ורק ביחד המבנה שלם ובריא. כדי שמבנה האישיות יהיה תקין יש לדעת מה בדיוק תפקידו של כל כוח ומתי יש להגביל כוחות מסוימים.

 

 

 

הלכה יומית

ימי בין המצרים

שלושת השבועות, שמתחילים מליל י"ז בתמוז ונמשכים עד תשעה באב, הם ימים של צער, שעליהם נאמר: "כָּל רֹדְפֶיהָ הִשִּׂיגוּהָ בֵּין הַמְּצָרִים". חכמים המליצו לנקוט משנה זהירות בימים אלו שמועדים לפורענות. למשל ההולכים לטיול או לרחוץ בים, אף שתמיד צריכים להיזהר ולשמור את הנפש, בימים אלו יזהרו יותר.

כדי לציין את אופיים של הימים הללו, תיקנו חז"ל לקרוא בשלוש השבתות שבין המצרים הפטרות העוסקות בפורענויות. בשבע השבתות שלאחר תשעה באב קוראים שבע הפטרות של נחמה.

אף שחז"ל לא תיקנו תקנות מיוחדות לציין את הצער והאבלות של שלושת השבועות, נהגו ישראל להימנע בכל שלושת השבועות מריקודים ומחולות, ונמנעים מלברך בהם 'שהחיינו'.

יש מנהגי אבלות שנהגו במקצת הקהילות. יוצאי אשכנז וחלק מהספרדים, ובתוכם יוצאי מרוקו וג'רבא, נוהגים שלא להסתפר בשלושת השבועות. שאר הספרדים נוהגים להחמיר בזה בשבוע שחל בו תשעה באב בלבד.

בימים הקרובים נברר בהרחבה את מנהגי שלושת השבועות, ולאחר ראש חודש אב נלמד את הלכות תשעת הימים.

(עפ"י 'פניני הלכה', זמנים ח, א)

 

אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד