מי בראש?

כ' תמוז ה'תשע''ו

שאלה: האם יש הסבר לעובדה שרוב בעלי החיים נולדים די שלמים, ואילו אנחנו, בני האדם, נולדים חסרים מאוד ותלויים מאוד בהורים שלנו, ורק לאחר זמן רב אנחנו נעשים עצמאיים?

כדי להגיע להישגים גדולים באמת צריך לפעמים לחכות זמן רב, אי אפשר להשיג אותם מיד. בעצם, זהו הסוד הקטן של הדברים הגדולים...

בטבע הגופני של האדם הכלל הזה ברור. אצל כל בעלי החיים ההגעה לבגרות היא מידית. סוס צעיר שזה עתה נולד מסוגל ללכת מיד על ארבע רגליו. לעומת זאת, ילד קטן לאחר הלידה תלוי לחלוטין באמו ובאביו. ללא טיפול מתאים הוא לא יצליח לשרוד אפילו כמה שעות.

מה הסיבה לפער הזה? גם כאן הכלל שמופיע למעלה מתגלה בכל עוצמתו: בעלי חיים אינם אמורים להגיע להישגים מרשימים במיוחד, ולכן הם מגיעים מהר מאוד אל שיא יכולתם. אצל האדם, לעומת זאת, התמונה שונה. תהליך ההתפתחות הוא אטי וממושך הרבה יותר, והוא כולל שלבים רבים ושונים: ינקות, ילדות, התבגרות. דווקא בגלל התכלית המדהימה שאליה מגיע האדם בסופו של התהליך, לוקח זמן רב עד שהוא מגיע אליה. המהר"ל מפראג רמז על עיקרון זה ביחס בין השמות 'בהמה' ו'אדם'. בהמה מורכבת משתי מילים: בה מה. כלומר, אין בה הרבה מעבר למה שהעין רואה. האדם, לעומת זאת, נקרא על שם האדמה. האדמה מצמיחה מתוכה שפע של צמחים, ותהליך הצמיחה הוא ארוך והדרגתי. את התוצאות רואים רק לאחר המתנה ממושכת.

מה הולך ונחשף אצל בני האדם? שלא כמו אצל בעלי החיים, לבני האדם יש משהו שהוא מעבר לצדדים הפיזיים, הרגשיים, הטבעיים. לנו יש גם נשמה. צלם אלוקים שבאדם. צלם האלוקים הזה מתגלה דרך ההתפתחות של ההכרה והשכל שלנו. ככל שאנחנו מתפתחים יותר, כך אנחנו מסוגלים לחשוב ולהחליט להתנהג על פי עקרונות וערכים, ולא רק על פי משיכות רגעיות – כמו אצל בעלי החיים.

השכל הוא כמו מנהיג. המנהיג מוביל את העם אל היעדים שאותם הוא הציב לעצמו. תפקידו של המנהיג הוא ללמוד ולקבל תמונה כללית של הדרך, ללמוד את מפת הדרך שבה צריך להוביל את העם.

נוסף על כך, המנהיג צריך ללמוד את הייחוד של כל כוח שקיים בעם שלו ולהעניק לו את המקום הראוי לו. זהו ההבדל בין האדם לבהמה. האדם הולך זקוף, וראשו מתנשא מעל גופו – רמז לכך שהראש הוא המנהיג של כל המערכת.

בקיצור: בעלי חיים מגיעים מהר מאוד אל שיא יכולתם, משום שאינם אמורים להגיע להישגים מרשימים במיוחד. אצל האדם לעומת זאת, תהליך ההתפתחות הוא אטי וממושך הרבה יותר, והוא כולל שלבים רבים ושונים: ינקות, ילדות, התבגרות. דווקא בגלל התכלית המדהימה שאליה מגיע האדם בסופו של התהליך, נדרש זמן רב עד שהוא מגיע אליה.

 

הלכה יומית

האזנה למוזיקה בימי בין המצרים

האם מותר להאזין למוזיקה מטייפ ב'שלושת השבועות'?

יש אומרים שכמו שאסור לשמוע כלי זמר בהופעה חיה בשלושת השבועות, כך אסור לשומעם דרך מכשירים אלקטרוניים ביתיים כדוגמת רדיו וטייפ, ורק שמיעת שירים בלא ליווי של כלי זמר מותרת בספירת העומר ובשלושת השבועות, וכן הורו כמה מגדולי הפוסקים. ויש מי שאסר בימים אלו אפילו שמיעת שירים בלא ליווי תזמורת.

אולם יש שהקלו לשמוע בימים אלו כלי זמר דרך מכשירים חשמליים, מפני שמה שכתבו האחרונים לאסור הוא דווקא לשמוע הופעה חיה של נגנים, שיש בזה חגיגיות, אבל בשמיעת כלי זמר ברדיו או בטייפ אין כל כך חגיגיות. כיום כולם רגילים לשמוע בכל עת מוזיקה במכשירים אלקטרוניים, ואין בזה שמחה גדולה כל כך, וממילא אין איסור לשומעם בשלושת השבועות.

נימוק נוסף לדעת המקלים הוא שיש לחלק בין ניגונים של שמחה לניגונים רגילים. לדעה זו רק ניגונים של שמחה יש לאסור בימים אלו, אבל ניגונים רגילים, וקל וחומר ניגונים עצובים, אין לאסור בשלושת השבועות.

(עפ"י 'פניני הלכה', זמנים ח, ד)

 

אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד