סיכום השבוע השישי

ב' אב ה'תשע''ו

שאלה:

איך אפשר שלא ליפול לעצבות ולייאוש לאחר נפילות רוחניות?

 

 

תשובה:

צריך לזכור שהקב"ה אתנו תמיד. בכל מצב, גם אחרי הנפילה, ה' אוהב אותנו ומחכה לנו בזרועות פתוחות, לבניו, עם ישראל הקדושים. רק מעצם המחשבה הזאת צריך לצאת מהעצבות ולשמוח.

 

שאלה:

למה קורה לפעמים שדווקא בסיום חוויה חומרית, למשל אחרי מסיבה או הופעה מוזיקלית, אני מרגיש ריקנות ובאסה?

 

תשובה:

עיסוק מופרז בתאוות הגוף מוביל לעצבות, מכיוון שהנשמה, שהיא העיקר והמרכז שלנו, אינה מקבלת ביטוי, ולכן היא מכונסת מבוישת בתוך עצמה. גם בעת שאנחנו עוסקים בדברים הקשורים לעולם הזה צריך לעשות זאת באופן שיביא את הנשמה לידי ביטוי, כך תהיה שרויה בנו שמחה תמידית.

 

שאלה:

איך אני יכול לגרום לעצמי להיות שמח? 

 

תשובה:

האדם שמח כאשר הוא מוציא מהכוח אל הפועל את הכוחות הגנוזים בו, ולכן צריך לחשוב אילו כוחות גנוזים בי ולהוציאם אל הפועל. כך אהיה בהתחדשות מתמדת ובשמחה גדולה.

 

שאלה:

איזה הומור מותר ואיזה הומור הוא מעבר לגבול?

 

תשובה:

הומור וצחוק שמכוונים ללעוג לאחר ולפגוע בו הם שליליים. שמחה על אירוע גדול שהתחדש בעולם, או אפילו על פריחת העלים הקטנים ועל כל דבר שצומח וגדל היא שמחה חיובית ובונה.

 

 

שאלה:

מה ההבדל בין שמחה לציניות?

 

תשובה:

שמחה אמתית פותחת את הלב לשמוע את האחר. ציניות מלגלגת על דברי האחר וחוסמת את הלב מלשמוע את דבריו. ציניות היא הרסנית ואסורה, ולכן צריך להתרחק ממנה ולשמוח שמחה עמוקה שפותחת לבבות.

 

שאלה:

אפשר לקבל כמה טיפים איך אפשר לגרום לעצמי להיות בשמחה?

 

תשובה:

התרחק מכל מה שגורם לך עצבות ועצבנות; עשה טוב וחסד לזולת; קח איזה כישרון שיש בך שלא מספיק השקעת בו, ותתחיל לפתח אותו; והתמלא בלימוד תורה,  מאיזה ספר שלבך חפץ. בתום הלימוד תרגיש שמחה אדירה.

 

 

אתר נגיש
עבור לתוכן העמוד