כניסה לרשומים

   :
 
להרשמה  |  שכחתי סיסמא
שמיים
כתוב כתבה
מגזין שמים
העם דורש צדק תקשורתי
הלל ריאחי   כתב
אקטואליה;
העם דורש צדק תקשורתי

מה זה אומר, ולמה זה כזה חשוב ?
בשביל להבין את התמונה חייבים להסביר כמה דברים בסיסיים, תפסו את הראש, מתחילים :


בעולם יש שלושה סוגים של כלי תקשורת :
אתרים, ערוצי טלוויזיה ועיתונים.   אבל בישראל זה קצת שונה והחלוקה היא כזו :


1) כלי תקשורת ממלכתי – כלי תקשורת ששייך למדינה, בו ראש הממשלה קובע אחראי עליו, אותו אחראי, מתפקד כבעלים של כלי התקשורת, הוא קובע את מה משדרים, מתי ומי. בישראל יש כמה כלי תקשורת כאלה : ערוץ אחד, קול ישראל ( רשת א', ב', ג' ומורשת ) גל"צ ועוד.


כלי תקשורת פרטיים : רוב כלי תקשורת הם פרטיים, כלומר, שייכים לגוף פרטי, שמממן אותו, מקבל את הרווחים, וקובע מה ישודר בערוץ ועל ידי מי. לדוגמא : ערוץ 2, ישראל היום, רדיו תל אביב ועוד.


בנוסף חשוב להסביר שבכל כלי תקשורת יש שני סוגים של תכנים :


א) מוסרת מידע – בה מתחקרים ומסקרים אירוע, או מקרה ומוסרים לך את המידע שמותר להם להעביר לפי הצנזורה, ללא הבעת דעה .


ב) דעה – שבה מסביר הכתב או העיתונאי את דעתו על תהליך, תופעה או אירוע המתרחש, במדינתנו או בעולם.


ועכשיו לסיפור : הטיה של כלי תקשורת, היא מקרה בו אותו כתב עיתונאי מערבב בין שני הסוגים הללו, כלומר, מכניס את דעתו ( בגלוי ובהסתרה ) בתוכן מוסר מידע, כלומר, משנה את התוכן שלא מתאים לו בשביל שיתאים. כך יוצא שהקורא או הצופה מקבל לידיו תוכן מוטעה, ואם הוא מספיק תמים ללא חשיבה ביקורתית, הוא יחשוב שמה שהוא קורא או צופה הוא האמת לאמיתה. למען האמת, לדבר הזה קוראים: שקר. מה שקורה בעצם, שאנשים מקבלים מידע מוטעה ולפעמים שיקרי, וכך הם ולפי זה קובעים את דעתם, וכך אנשים רבים שאינם מתמצאים בונים תפיסת עולם מוטעית לגבי דברים מסוימים, על סמך השקרים שסיפרו להם. לזה קוראים שקר, וכידוע, אסור לשקר.


 איך זה התחיל ?
אז כמו כל דבר כמעט במדינת ישראל, גם הסיפור הזה התחיל כמובן בפוליטיקה. זה לא שפעם התקשורת הייתה פלס והכל היה מדויק, אבל זה עוד היה סביר.


ואז, באחת ממערכות הבחירות, אף אחד לא ממש יודע איזו, הבינו בשמאל שהם מיעוט ( עיין ערך הבחירות האחרונות ) והבינו שבשביל להגדיל את עצמם, להוות חלק גדול מהעם ולחזור לשלטון, הם חייבים לעשות משהו, ואז הם החליטו להשתמש בטקטיקה הזאת. מקצוע התקשורת, מאוד פופולרי בשמאל, ורבים מהאחראים על כלי התקשורת באים משם, אז הם פשוט התחילו להביע את דעותיהם  וכך הפעילו וכך. וזה עבד, ועוד איך, כך הגיעו אוסלו וגוש קטיף, כך גם בוז'י ולפיד קיבלו יותר מדי קולות, וכך אגב גם הגיעו המחאות החברתיות.


אלא שזה לא נגמר כאן, בימין נבהלו והחליטו לחזור לגן, הם פשוט עשו את אותו הדבר בדיוק, בכלי התקשורת שיש לימין עוד שליטה בהם, ומאז ועד היום, כל פעם שתגידו לנו שכלי התקשורת שלנו לא ישרים, נענה באוטומט : " הם התחילו ", מאוד בוגר מצדנו ! משהו פעם קרא בבשבע ובערוץ 7 או שמע ברשת מורשת על פשלה שהמתנחלים עשו, מה אנחנו מושלמים ? אם תשאלו את התקשורת שלנו, אז כנראה שכן.   כך זה תפס ותפס תאוצה עד שבבחירות האחרונות נופצו כל השיאים וכל כלי התקשורת welcome to israel.,כולם, היטו לחלוטין את כלי התקשורת ופשוט שיקרו לאזרח בפרצוף.


למה לא עשו כלום עד עכשיו ?


סביר להניח שלא רבים ממכם ידעו ששר התקשורת האחרון היה גלעד ארדן, כי לתפקיד הזה אין באמת חשיבות. זה לא שתקשורת זה לא חשוב, זה חשוב מאוד אלא שהוא פשוט לא יכול לעשות כלום. כל זה מכיוון שבישראל יש דבר " פרה קדושה" שנקרא "חופש הביטוי ", לענייננו זה בעצם אומר שאם הממשלה תטפל בבעיה, יקומו כולם ויצעקו שהמדינה היא דיקטטורה, ושאסור במדינה הזאת להגיד כלום. המסקנה: ממשרד התקשורת ומהממשלה לא נקבל את הפתרון !


אז מה עושים ?


אוקיי, בואו קודם כל נהיה מציאותיים, את התקשורת אנחנו לא נשנה ביום, גם לא בשנה, אולי בעשור! אבל זה עדיין לא פוטר אותנו מלתקן, לפחות את עצמנו. קודם כל, כלי התקשורת שלנו צריכים להתיישר, תרתי משמע. להכניס גם אנשים שחושבים אחרת, לדבר בחיוב גם על הצד השני, ולא להתעלם גם מתופעות רעות אצלנו, אחרת, איך נתקן ? מי יודע, אולי אם התקשורת הימנית תעשה את זה ראשונה, ילכו אחרינו גם השמאל, כך גם ניצור חברה שמתקנת את הטעויות שלה, לא מתעלמת מהצד השני, והרבה יותר מאוחדת.


יחד וביושר ננצח!


ל ניסן התשע"ה 22:54   |  צפיות (816) |  תגובות (1) |  
דירוגדירוג כתבה העם דורש צדק תקשורתי: 5 כוכבים: כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (8 מדרגים)
 
|  הוספת תגובה
תגובות
אלחנן המר (ל' ניסן ה'תשע''ה 18:30)
עבור לתוכן העמוד