כניסה לרשומים

   :
 
להרשמה  |  שכחתי סיסמא
שמיים
כתוב כתבה
מגזין שמים
המונפול הכלכלי
רוני אביגיל ויקסלבאום   כתבת צעירה פעילה
אקטואליה;
המונפול הכלכלי

תארו לעצמכם שאתם משחקים מונפול בלהיטות ובנדיבות, ומלווים בשמחה אם למישהו יש בעיה. עכשיו, תארו לעצמכם שהשקעתם סכומי כסף ענקיים בהלוואה למישהו, והוא כבר צריך להחזיר את זה- אבל אין לו. אז דחיתם פעם אחת את התאריך. פעמיים, שלוש. ועכשיו הוא צריך לשלם, אבל כבר אין לו כסף. ועכשיו, תדמיינו את זה שכל שחקן הוא מדינה בעולם. בעצם, לא צריך לתאר. זה כבר קורה.


יוון, מדינה די גדולה, נכנסה למשבר כלכלי חמור, שלא משנה מה יקרה הוא ישפיע על העולם. היא הלוותה מארצות סכומים ענקיים- בראשם שבע מליארד אירו מגרמניה. את כל הכסף יוון השקיע בכל מיני תחומים, ולא טרחה להתחיל לחסוך לפני היום בו היא עתידה לשלם. המועד של השילום נדחה בכמה חודשים, שוב ושוב. היום יוון צריכה לשלם 1.6 מליארד אירו- רק להשוואה- זה בערך 1,600,000 דירות. כדי שהבנקים של יוון לא יקרסו כי אנשים ימהרו לקחת את כל הכסף- ראש הממשלה חוקק שכל אחד יכול להוציא ביום 60 אירו- שזה 250 ש"ח.רק להשוות- אתמול הייתי בקניון והוצאתי בקלות יותר על בגדים, זה בערך כמה שעולה לתדלק את האוטו, וכשאמא שלי הולכת לספור לקנות מוצרים בסיסים זה פי שתיים או שלוש.


עכשיו- בואו נסתכל איך זה משפיע על ישראל... אם יוון לא יכולה לשלם, מכריזים על פשיטת רגל. אם היא פושטת את הרגל- גם ספרד שבחובות גדולים תעשה אותו דבר. להכריז פשיטת רגל אומר שהמדינה כבר לא חייבת להחזיר את הכסף, ככה שגם גרמניה- מדינה עשירה- לא תקבל סכומים עצומים ולא תתאושש מזה, ודי הגיוני שהיא תכריז על פשיטת רגל. עוד ועוד מדינות יפשטו את הרגל בעיקבות שיוון וספרד לא החזירו להם את הכסף, וגם ערך הדולר והאירו ירד- דבר שיפגע במסחר של חוצלארץ וישראל. חוץ מזה, המדינות האלו לא יקנו מישראל, והסוחרים יפסידו.


למה ירידת ערך האירו והדולר פוגעת בעיקר בישראל? אצלנו בארץ אנו סוחרים בשקלים, ובחו"ל בדולרים ואירו. אם הדולר עולה פחות, הם מוכרים בפחות כסף אבל גם קונים בפחות כסף. לעומת זה, בישראל אנו מוכרים בדולרים ככה שההכנסות קטנות, וקונים בשקלים- שזה נשאר אותו דבר.


איך עוד ישראל תיפגע? אם יהיו הרבה מדינות בפשיטת רגל, יבואו המון פליטים לארצות שונות ובניהם ארץ ישראל. חוץ מזה, ארצות הברית תצטרך לתת להם סכומי כסף גדולים כדי שלא יכחדו, ויתכן שזה יפגע בכמות שישראל מקבלת מארה"ב.


אבל בנתיים, אין סיבה לדאגה. אנחנו מקווים שראשי המדינות יהיו מספיק חכמים כדי לעצור בזמן את המונפול המטורף הזה. נשאר לנו רק לקוות שזה לא יפריע יותר מדי לישראל.


יב תמוז התשע"ה 08:41   |  צפיות (934) |  תגובות (0) |  
דירוגדירוג כתבה המונפול הכלכלי: 5 כוכבים: כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (3 מדרגים)
 
|  הוספת תגובה
עבור לתוכן העמוד