כניסה לרשומים

   :
 
להרשמה  |  שכחתי סיסמא
שמיים
כתוב כתבה
מגזין שמים
סיירת תקשורת
משה קטן   כתב בכיר
אירועים; לימודים; פנאי ותרבות;
סיירת תקשורת
פירוט היום עיון

אתמול, יום שלישי ה' באב ה'תשע"ה, התקיים אירוע מיוחד במינו בבית הספר "נועם" בנות, בשכונת קרית משה, רח' בזל 3. האירוע היה אירוע היום עיון של הכתבים. אל הסיירת הצטרפו עוד כותבים וכותבות, ובאו כתבים וותיקים, וכך ישבנו וותיקים וחדשים ושמענו שיחות מרתקות. אני אספר כעת על השיחות של הבנים, מכיוון שהשיחות חולקו לבנים ובנות. היום התחיל כך. התכנסנו בשעה 9:00, וקיבלנו תיקייה, עם זמני היום, עט של אריאל, ודפים לכתוב עליהם את מה שנשמע היום. ב9:30 התחלנו. יוסי ורדי המזכ"ל, בירך אותנו ולאחר מכן התחילה השיחה הראשונה. היום עיון הזה חולק לסדנאות. כל סדנא היתה שעתיים עם הפסקה של עשר דק' באמצע. הסדנא הראשונה היתה של הדר קליינמן- צדוק, שהיא בימאית ועשתה כבר סרטים רבים, וגם היא כתבת חדשות. הסדנא שלה היתה מרתקת, והיא הסבירה לנו דברים רבים. דבר ראשון, שהכלל המנחה שלנו הוא : "ואהבת לרעך כמוך", אנחנו לא באים למישהו ותוקפים אותו מייד, או שופטים אותו על דברים רעים שהוא עשה, אלא אנו באים ממבט של מוסר. היא לימדה אותנו איך עושים כתבה:
  

סיפור


 

תחקיר


 

דמות


 

ראיון


 

הכנת שאלות


 

התחלה- סיטואציה (משהו שקרה)


 

מידע- נושא, דמויות (בתחקיר אנחנו חייבים מידע, קוראים או שואלים על הנושא, קוראים על הדמויות שקשורות וכו')


 

אנשים שקשורים לנושא- נציגים (למצוא אנשים שקשורים לנושא)


 

לדבר עם המרואיין (ולא לתקוף, או רק לשאול ולענות, לשאול ולענות וכו')


 

להסתמך על התחקיר הסיפור והדמויות ולהכין שאלות על הנושא שקשורות למרואיין


 

אמצע- בעיה (יש בעיה, שדורשת פיתרון)


 

תיאום- (לבדוק שזה נכון)


 

הקרבן- דמות שתציג בעיה- קונפליקט


 

לא לבא מעמדה שיפוטית


 

פתיח- על מה הראיון (להתחיל בנושא ברור, ולא ללכת סחור סחור)


 

סוף- פתרון (זה לא רק פתרון, זה גם השתפרות, וכו')


 

מידע אישי (להכיר את המרואיין, על חייו, על מעשיו וכו')


 

עיצוב הדמות ממקום מוסרי


 

 


 

 


 

 


 

מטרות (הצהרת כוונות- מה אני רוצה להשיג בראיון)


 

אהבת אדם


 

 


 

 


 

 


 

מוסר


 

 


 

 


 

 
 


 


 


 לאחר מכן גם התנסינו בראיון ובצילום, וסיימנו את הסדנא בסיפוק. אחר כך היתה הפסקת צהריים וקיבלנו סנדוויצ'ים ולאחר מכן באנו לשיחה של ידידיה תנעמי- ממקימי רשת מורשת ושדרן בה, שדיבר איתנו קודם כל, על דירוג הנושאים ברדיו. יש שלושה נושאים מרכזיים: בטחון, פוליטי ומדיני. אבל בראש סדר העדיפויות יש את הנושאים המעניינים- אם זה בפלילים או בכלכלה, אם זה מעניין זה עולה לראש סדר העדיפויות. כלל נוסף שהוא העלה הוא הצורך בתקשורת להקשיב. אם מישהו עונה לך משהו, אל תהיה עסוק תוך כדי בלנסח את התשובה בראש. כמו כן, הוא העלה את זה, שאסור להפסיק מישהו. רק אם הוא מדבר ומדבר ומדבר, אבל סתם ככה, לא מפסיקים את הבן אדם.

ידידיה הבהיר את ההבדל בין אתר שפונה לקהל יעד כזה, או בין אתר שפונה לקהל יעד אחר. כל צד יתעסק במשהו אחר. כמו כן, עסקנו ביומני חדשות של הרדיו.

לאחר השיחה שלו, דיבר איתנו אהרון ווזנר, ממקימי רשת מורשת, ומעביר תוכנית ברשת ב'- כל יום חמישי ב22:00. בתחילה הוא יספר לנו את הסיפור העצוב שלו, שבחטיפת שלושת הנערים, החוטפים השמיעו ברדיו את התוכנית שלו, ובהקלטה של השיחה של גיל עד שאער הי"ד למשטרה שומעים אותו ברקע מראיין את שלי יחימוביץ'. הוא סיפר לנו סיפורים אישיים שלו מהתקשורת, וגם העלה נושא חשוב: הוא טען שעיתונאי לא צריך להיות אובייקטיבי. הוא צריך להיות מקצועי, אבל יש לו אג'נדה ואידאולוגיה וזה בסדר גמור. הוא המליץ לנו על מספר כללים בתקשורת ולימד אותנו על הנעשה ברדיו. 


לבסוף היתה שיחת סיכום של מנהלי האתר, וקיבלנו שי קטן בסוף- צמיד שעליו  הכיתוב סיירת תקשורת עם סמלי האתר והתנועה. 


היום עיון הזה היה יום עיון מאוד נחמד ומעניין, ולימד (אותי לפחות...) הרבה דברים. תודה רבה למעבירי השיחות, וכמובן להנהלת האתר ולמנהל שמים, שעשו יום עיון לתפארת.

 


ו אב התשע"ה 00:00   |  צפיות (780) |  תגובות (0) |  
דירוגדירוג כתבה סיירת תקשורת: 0: כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (ללא מדרגים)
 
|  הוספת תגובה
עבור לתוכן העמוד