כניסה לרשומים

   :
 
להרשמה  |  שכחתי סיסמא
שמיים
כתוב כתבה
מגזין שמים
"פולארד בבית"
משה קטן   כתב בכיר
אקטואליה; חברתי;
"פולארד בבית"

הסלוגן של המטה להשבת פולארד הוא "רוצים את פולארד בבית", אבל מה קורה יום אחד בהיר ושמח, כששוכחים את ה"רוצים את"? פולארד יהיה בבית! וכך הוחלט באמת בוועדת השחרורים בארה"ב! יהונתן פולארד, אסיר ציון באמריקה (למרות שלא הוגדר כך על ידי בג"ץ, מכיוון שלא פעל במדינת אוייב) ישוחרר מהכלא ביום שישי, ח' בכסלו תשע"ו, ה-20 בנובמבר 2015. סוף סוף! שנים שחיכינו כל עם ישראל שהוא ישוחרר, שנים שנאבקנו, שנים שנחתמו עצומות רבות, של חברי כנסת וגם של סתם אנשים "פשוטים", והנה זה קורה. יהונתן פולארד ישוחרר, אך יאלץ להישאר בארה"ב, חמש שנים. 


אתם לא יודעים בדיוק מה עשה פולארד? ניזונים רק משמועות? כל הפרטים כאן. 


פולארד נולד בטקסס שבארצות הברית למשפחה בת ארבעה ילדים. הוא הצעיר. בגיל 16 ביקר לראשונה בישראל. ב1979 התקבל לעבודה במודיעין של הצי האמריקני. הוא עבד בעבודות שונות שם ובין היתר עבד כמנתח חומרי גלם מודיעיניים וזכה לסיווג ביטחוני גבוה. ב1981 הוא התחתן עם אן הנדרסון. 


עם עבודתו המרובה, נחשף למידע הקשור לישראל. הוא מיהר להציע את שירותיו לאל"מ בחיל אוויר אביעם סלע, שהיה בארה"ב באותו הזמן. וכך, במשך שנתיים העביר פולארד מאות אלפי מסמכים שעזרו לישראל בדברים רבים, במניעת תוכניות גרעין של מדינות ערב, בסיכול פיגועי טרור, במידע על טרוריסטים ועוד. אבל אז, התחילו מפקדיו במודיעין האמריקני לחשוד. הם מצאו על שולחנו מסמכים שלא קשורים לנושא עבודתו. מפקדיו העבירו את המידע לFBI ופולארד הרגיש שהקרקע בוערת מתחת לרגליו. ב21 בנובמבר 1985 פשטו סוכני FBI על ביתו של פולארד, אך פולארד שראה מאותם באים לעצרו ברח יחד עם אשתו לשגרירות ישראל, כך הורו לו מפעיליו לעשות בשעה שהוא הולך להיתפס. פולארד הגיע לשגרירות כשהFBI דולקים אחריו, וכדי למנוע תקרית דיפלומטית חמורה עם ארה"ב, סירבו להכניס אותו לשגרירות. פולארד התחנן על נפשו, אבל כלום לא עזר, והFBI תפסו אותו. 


האמריקאים חשדו בפולארד שהוא ריגל למען ברית המועצות ובתמורה היא הסכימה לעלות יהודים לישראל. לאחר כמה שנים התבררה הטעות, כשתפסו חולייית ריגול רוסית שהיא העבירה את המידע הזה לידי ברית המועצות. 


פולארד הועמד לדין על ריגול למען מדינה ידידותית והתביעה ביקשה להטיל עליו 20 שנות מאסר. אבל מזכיר ההגנה של ארצות הברית קספר ויינברגר, כתב דו"ח חסוי לשופטים באורך 46 עמודים ובו טענות קשות על פולארד, ביניהם הריגול כביכול לברית המועצות. בעקבות דו"ח זה נגזר על פולארד מאסר עולם עם המלצה שלא לשחררו לעולם, ועל אשתו נגזרו חמש שנים. עורך דינו ערער על ההחלטה, אבל הערעור לא התקבל, מכיוון שהוא הוגש לאחר הזמן. וכך החל פולארד לרצות את מאסרו, כשכל הזמן שרים, ח"כים, ראשי ממשלות נשיאים, מבקשים ומתחננים וחותמים על עצרות למען שחרור פולארד. אשתו שוחררה אחרי שלוש וחצי שנים במאסר, והם התגרשו. ב1993 חזר בתשובה והתחתן עם אסתר פולארד. רבו המובהק היה הרב מרדכי אליהו. בשנת 1996 הוענקה לפולארד אזרחות ישראלית. עם השנים נשיאים רבים של ארצות הברית אמרו שישקלו את שחרורו של פולארד אך שחרורו נדחה. בחתימת הסכם וואי בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ובין יאסר ערפאת, הבטיח נשיא ארה"ב ביל קלינטון שישחרר את פולארד, אך הפר את הבטחתו בסופו של דבר לאחר שראש הCIA איים להתפטר באם ייעשה כן. ראש הממשלה בנימין נתניהו שקל בתחילה לשבור את הכלים ולעזוב את ההסכמים, אך וויתר לבסוף. וכך עם השנים הנושא לא ירד מסדר היום. הוקם ה"וועד להצלת פולארד" ונעשו הפגנות רבות אבל כלום לא עזר. 


ואז נחצו קווים אדומים. ביוני 2011 גסס ולאחר זמן נפטר אביו של פולארד, מוריס, ורבים בעולם ובישראל לחצו על ארה"ב שתרשה לפולארד להיות עם אביו ברגעיו האחרונים ולאחר שנפטר שישחררו אותו להלוויה. אבל האמריקאים סירבו. 


והנה אמש, יום שלישי יב' אב התבשרנו על שחרורו הקרוב של פולארד. 


פולארד המרוגש שלח מכתב מכלאו דרך עורכי דינו: 


"אחרי 30 שנות מאסר ומאבק אני מחכה בכיליון עיניים להתאחד עם אשתי האהובה אסתר שנלחמה כל השנים, חיכתה בנאמנות והצליחה לשמר את גחלת התקווה במשך תקופה בלתי נתפסת זו", אמר פולארד. 


"אני מבקש להודות גם לפעילים בארצות הברית ובישראל שלא שכחו אותי כל השנים, לראש הממשלה בנימין נתניהו שפעל יותר מכל ראש ממשלה אחר לשחרורי, ולנשיא לשעבר שמעון פרס", הוסיף. 


ועכשיו ברוך ה' זכינו ופולארד ישוחרר מכלאו, תודה לך ה'!!


 


יג אב התשע"ה 00:00   |  צפיות (730) |  תגובות (0) |  
דירוגדירוג כתבה "פולארד בבית": 0: כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (ללא מדרגים)
 
|  הוספת תגובה
עבור לתוכן העמוד