כניסה לרשומים

   :
 
להרשמה  |  שכחתי סיסמא
שמיים
כתוב כתבה
מגזין שמים
גולן ס(ט)לקום
כותב עבר   כתב בכיר צעיר
אקטואליה;
גולן ס(ט)לקום
אנטנה סלולרית, צילום:born1945", flick

רבה הייתה הפתעתו של שר האוצר משה כחלון, שהגיע בשבוע החולף לפגישת עסקים במלון בעכו, כשפגש בלובי המלון חבר ילדות ותיק וקרוב – אבי דדוש, המשמש כשף המלון. בשיחה בין השניים, שמח שר האוצר לגלות שחברו משכבר הימים משמש כשף החדש של המלון. השניים העבירו חוויות מילדותם בשכונת גבעת אולגה ברחובות.


אז, על טלפונים סלולריים קשה היה להם לחשוב, אולם כשהיה כחלון בן 26 חברת פלאפון הציעה לראשונה את השירות. לאט לאט, גם סלקום ופרטנר נכנסו לשוק, ושנים רבות פעלו לבד. הדבר הוביל למחירים גבוהים והכנסות מוגזמות לחברות.


הכל עד שאותו משה כחלון מגבעת אולגה ביצע רפורמה בשוק הסלולר אותה יזם קודמו, אריאל אטיאס. במסגרת הרפורמה נכנסו שתי מפעילות חדשות-  גולן טלקום והוט מובייל שהיו אמורות לפעול עם תשתית משלהם תוך 7 שנים (כיום רק להוט מובייל יש תשתית עצמאית). עוד נכנסו לשוק- מפעילות ווירטואליות- שקונות זמן אוויר מהחברות הגדולות ומוכרות ללקוחותיהם- הפופולארית שבהם- "רמי לוי תקשורת". בזכות אותה רפורמה ירדו המחירים בצורה משמעותית והוגברה התחרות כך שאת החברות הגדולות נטשו 6% מהלקוחות בממוצע. אגב, 4 שנים לפני הרפורמה, גם משרד התקשורת הפלסטיני החליט להפעיל חברה נוספת ברשות, הנקראת  "וטנייה", כדי למנוע המונופול של "ג'וואל" עד אז (הימצאותן של שתי חברות אלה מהווה הפרה של הסכמי אוסלו, אבל לא חשוב...).


חזרה לחברות הישראליות- גולן טלקום, הובילה לאורך כל הדרך על פני שאר המפעילות החדשות בפער גדול, וכרגע יש לה למעלה מ700,000 מנויים. אחרי שנתיים- גולן טלקום התחילה לבצע את מה שנדרש ממנה- להקים רשת עצמאית תוך 7 שנים. היא הציבה 700 אנטנות והשלימה אותן באנטנות של אורנג' וסלקום. בניגוד לתנאי המכרז- גולן טלקום חתמה בשנה שעברה על עסקה עם סלקום- שבמסגרתה רשת משותפת ל6 שנים- מה שהוביל את גולן טלקום להסרת רוב האנטנות. משרד התקשורת התנגד למהלך וגולן טלקום איימה בסגירתה.


עם הזמן- נצטברו חובות של גולן טלקום לסלקום- בהיקף של 450 מיליון שקלים, עד שבשבוע החולף הודיעה סלקום על רכישתה של גולן טלקום. במסגרת הרכישה- תוותר סלקום על החוב הגדול ותעביר לבעלים 1.7 מליארד שקלים. השלכות העסקה הם צמצום דרסטי של התחרות, ופחות תשתיות לאורך זמן.


אך נראה, כי העסקה לא תצא לפועל, היא זקוקה לאישור משרד התקשורת והממונה על ההגבלים העסקיים שביניים לא הביעו התלהבות מהעסקה. גם משה כחלון יצא נגד העסקה ואמר שזו תהיה "בכייה לדורות", הוא הבטיח לפעול ככל יכולתו נגד העסקה.


עד הפגישה הבאה של כחלון עם אבי דדוש חברו, כנראה שהמצב לא יחזור שוב לקדמותו, כשהיו השניים בגילאי העשרים, אלא התחרות תישמר, גם אם העסקה תצא לפועל.


כה חשון התשע"ו 00:00   |  צפיות (695) |  תגובות (0) |  
דירוגדירוג כתבה גולן ס(ט)לקום: 0: כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (ללא מדרגים)
 
|  הוספת תגובה
עבור לתוכן העמוד