כניסה לרשומים

   :
 
להרשמה  |  שכחתי סיסמא
שמיים
כתוב כתבה
מגזין שמים
תופס טראמפ
אלנתן המרשטיין   כתב בכיר צעיר
אקטואליה;
תופס טראמפ
דונלד טראמפ. צילום:Gage Skidmore,flicker

נשיא ארצות הברית הבא הוא, כלומר היא- הילארי קלינטון. נכון, אנחנו עדיין בבחירות המקדימות- אבל זו התחזית שלי כבר מעכשיו. למה? פשוט מאוד: כרגע המועמד הרפוליקני המוביל הוא דונלנד טראמפ. הוא ניצח בהפרש מכובד ב15 מדינות, ולעומתו טד קרוז ומרקו רוביו מגרדים בקושי רב את סעיף 50, הקובע שמועמד יגיע לוועידה הכללית רק לאחר שניצח ב7 מדינות לפחות. כל זאת, למרות שההנהגה והמועמדות הרפובליקנית כולה ובראשה מיט רומני [מועמד הרפובליקנים בבחירות 2012- שאגב, נתמך ע"י טראמפ באותם בחירות] מתאחדת נגד דונלד טראמפ. 


בהנחה שטראמפ יזכה בבחירות המקדימות, מובן שיפסיד להילארי קלינטון. ע"פ סקר שערך הcnn דונלד טראמפ יפסיד גם להילארי קלינטון וגם לברני סנדרס בקול צורם. מצביעים פוטנצילאיים לרפובליקנים, בורחים כשמדובר בדונלד טראמפ. בין השאר בגלל יחסו למוסלמים, למקסיקנים, לנכים- ובאופן כללי לכל מי שלא כמוהו, או שלא יצביע לו. זהו המצב, אבל מצביעי טראמפ לא מבינים אותו כנראה. אני מבין אותם, אולי גם אתם תבינו- הנה תקציר של הרגעים הגדולים של טראמם בעימות אחד (ולא מהמוצלחים ביותר של טראמפ)-
הוא מלהיב, הוא אוהב לדבר והוא סוחף אחריו את כולם. אלו סיבות ההצלחה של טראמפ. הוא דמות שקל להתלהב ממנה, הוא מדבר הרבה ובעל לשון חדה, ובקלות סוחף את כולם.אבל עדיין, אנשים רבים יושבים בבית וחושבים: הוא יוצא נגד חצי מהעולם, הוא מדבר בסיסמאות וקלישאות, ויש לו ספּר לא מאוד מוצלח- למה שהוא יסחוף אחריו את כולם? ראשית, משום שהוא אומר דברים שהאמריקאים אוהבים לשמוע. שנית, מפני שהוא אומר דברים שתורמים ומצביעים יהודים אוהבים לשמוע ["אני אוהב את ישראל", "מכל המועמדים אני היחיד שבאמת פעלתי למען ישראל", "נתניהו הוא ווינר"]. שלישית, משום שהוא פוגע בנקודות הרגש של הרפובליקנים. הרפובליקנים מפחדים מהמוסלמים שמהגרים לארצות הברית, הוא מנצל את זה. הרפובליקנים אוהבים את ישראל, הוא מנצל את זה. הרפובליקנים מפחדים מהגבול עם מקסיקו, הוא מנצל את זה. אז אם לדייק- הפגיעה בנקודות הרגש של הרפובליקנים- היא הסיבה האמיתית שהוא מוביל כרגע. 


האם זה טוב לישראל? יכול להיות. נתניהו כבר מבין שקלינטון נעמדה כבר בתור מייד אחרי אובמה, ונוהג בחכמה. ישראל לא מתערבת בבחירות בארצות הברית. סביר להניח שלאחר שתיבחר קלינטון (או סנדרס) ישראל תשקיחע מאמצים רבים כדי שהכהונה הבאה של הדמוקרטים בוושינגטון תהיה חלקה מבחינת ישראל. 
 


והנה עוד תחזית: בעוד כמה חודשים נתייחס ללפיד כאל איש ימין וחובב חרדים. כן, לפיד הבין שכדי להגיע למספר מנדטים מכובד צריך לאותת ימינה, לא לפנות כמובן- לאותת. עוד כיוון שחשוב ללפיד לאותת אליו- החרדים. כל זאת למען הפנייה הגדולה שהוא מתכנן- לראשות הממשלה. 


בשבוע עבר פורסם שישאיר לפיד כמעט התארח בשבת אצל אמיר גואטה ח"כ מש"ס. גואטה מייד הכחיש כל קשר, אבל לפיד לעומת זאת שש על המציאה ורשם לעצמו עוד נקודת ציון בדרך להתקרבות המלאה לחרדים. 


עוד בשבועות האחרונים, לפיד מקפיד להצטייר כמסביר הלאומי החדש. הוא מתראיין לרשתות טלוויזיה אמריקאיוןת, ומציג את עמדת משרד החוץ של הקואליציה. הוא מחלק בנתב"ג עלונים נגד הBDS, שגם כן תואמים את עמדת הממשלה. כמו שרבים אוהבים לכנות זאת הוא "שובר ימינה". 


וזה מצליח לו- בסקרים האחרונים הוא מקבל עד 21 מנדטים- מספר כפול ממספר המנדטים של "יש עתיד". המפלגה שהצטיירה כמפלגת אווירה, או רוח שתנשוב בקרוב, מבססת את מעמדה כרגע. יאיר לפיד, שצחקו עליו שכתב בתקנון יש עתיד סעיפים לשנת 2020- מוכיח את עצמו בעמידה היציבה לאורך זמן. 


אדם נוסף, שהולך באותו כיוון אבל זה פחות מצליח לו- ליברמן. הוא תוקף בהתמדה יום- יום את נתניהו ויעלון. הוא מציג רעיונות קיצוניים יותר ויותר. אבל לליברמן זה לא עובד, כנראה בגלל שהוא מתמיד ולא מחדש כלום. כמו כחלון- שהתחיל לקיים את הבטחותיו לבוחר- וירד מסדר היום. מסתמן שאנשים שעובדים בהתמדה ומקיימים הבטחות במלואן- לא מעניינים אותנו. לפיד גם הבין את זה, לכן לאחר שקיים את הבטחותיו לבוחר בנושא החרדים והכלכלה- הבין שהוא עומד לרדת מסדר הציבור- ובמקביל- שבר ימינה, והתחיל להתפייס עם החרדים. פוליטקאים יציבים לאורך זמן-הבינו את זה מזמן.


כט אייר התשע"ו 00:00   |  צפיות (637) |  תגובות (0) |  
דירוגדירוג כתבה תופס טראמפ: 0: כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (ללא מדרגים)
 
|  הוספת תגובה
עבור לתוכן העמוד