כניסה לרשומים

   :
 
להרשמה  |  שכחתי סיסמא
שמיים
כתוב כתבה
מגזין שמים
מעלין בקודש
אור מרציאנו   כתב
חברתי; יהדות;
מעלין בקודש

אלפי בני תורה חובשים את ספסלי בית המדרש בבתי מדרש שונים שלכל אחד ייחודיות משלו. אחד מבתי המדרש שהתפרסם בעקבות הטבח במשפחת פוגל הוא בית המדרש באיתמר שהוקם לפני חמש עשרה שנה ומונה היום מאות תלמידים. נפגשתי עם אברהם כהן, מנהל ישיבת איתמר ותושב איתמר מאז הקמת היישוב.

מתי ואיך הישיבה הוקמה?

הישיבה הוקמה בשנת תשנ"ח, ע"י הרב נתן חי, רב הישוב איתמר ועל ידי מאיר ליקסינברג שדחף ואמר שחייבים להקים ישיבה. כמו שיש בישוב תלמוד תורה חייבים שתקום ישיבה!

מאיר לא רק אמר, הוא גם גייס תרומות שבזכותם הישיבה הוקמה. בתחילה הישיבה מנתה כעשרה תלמידים בלבד, אך כיום הישיבה מונה כמאתיים תלמידים מתוכם 30 אברכים.

מתי הגיע הרעיון לבנות מבנה קבע?

כבר לפני שבע שנים חשבנו לבנות את מבנה הקבע, ונפגשנו עם האדריכל. אבל בתקופה שראש הישיבה, הרב אביחי רונצקי יצא לתקופה של ארבע שנים להיות הרב הצבאי הראשי לא חשבנו שאפשר לבנות את מבנה הקבע וגם כשהוא חזר המשכנו בתכנונים. אך מה שנתן את הדחיפה היא לצערנו "בדמיך חיי", הרצח המזעזע של משפחת פוגל השם יקום דמם.

  
 


כמה מבנים הישיבה עברה עד שהגיעה למבנה הקבע?

בהתחלה היינו במבנה קטן שהיה בית הכנסת של הנקודה (כך כונה אזור שעל פי התכנון תיבנה בו הרחבת הישוב בשכונה חדשה.) שיכול להכיל מקסימום ארבעים תלמידים. שמנו לב שהמבנה קטן, אז פנינו למועצה אזורית שומרון שהביאו לנו מבנה זמני (קרוון) שיכול להכיל מאה ושבעים תלמידים.

אבל איך זה קרה שתוך שנה המבנה היה על תילו?

כמו שאמרתי התכנון הראשוני היה כבר קיים. תוכנן שהוא יהיה בצורת אוהל וייראה איך שהוא נראה היום. גם הרב רונצקי דחף שצריך מבנה קבע. שני האדריכלים היו אבות של שני תלמידים מהישיבה. האדריכלים נכנסו לפעולה רצינית וכך זה קרה. 


ומאיפה השגתם את התרומות לבנות את מבנה הישיבה?

יש לנו אדם מאוד מיוחד האחראי על גיוס הכספים והוא הצליח לגייס הרבה כספים, המועצה האזורית עזרה מאוד, וכן חברי כנסת. ובמיוחד הרבה אנשים שהרצח של משפחת פוגל השם יקום דמם פתח להם את הלבבות.

מה עשיתם עם המבנים ישנים של הישיבה?

ישנה מחשבה להפוך את המבנה האחרון של הישיבה לחדר אוכל.חשוב לציין שהתנינו לפני הכניסה למבנה הקודם שנוכל להשתמש בו כרצוננו בעת שנבנה בנין קבע. זה בשונה מהמבנה הראשון שלא התנינו, ולכן הוא יושב ללא דורש. (ישנה הלכה "מעלין בקודש ואין מורידים": ולכן מבנה ששימש לבית כנסת או לבית מדרש לא ניתן להמיר אותו לשימוש אחר כגון חדר אוכל, או פנימייה ואפילו לא למעבר. אך במידה ולפני השימוש התנו שכאשר יתפנה המקום תפוג הקדושה מותר להשתמש במבנה לצורך אחר).

מה מאפיין את ישיבת איתמר?

לדעתי, המאפיינים את ישיבת איתמר אלו החברות והפתיחות שאינן באות על חשבון לימוד התורה. להפך, לפעמים אני בא לישיבה ב00:30 בלילה ובית המדרש הומה גם בשעות כאלה. לימוד תורה ללא כפייה, היחס המצוין בין החברה והר"מים ועוד דבר חשוב שאת רוב הפעילויות כגון: שבתות ישיבה ועוד התלמידים יוזמים. והנוער הוא מאוד אידיאליסטי.

לאילו יחידות בצבא רוב בחורי הישיבה הולכים?

כל אלו שכשירים מבחינה גופנית הולכים לקרבי וגם מי שלא יכול מחפש איך הוא יכול לתרום הכי הרבה למדינה וחשוב לציין שחלק מהתלמידים חוזרים אחרי זה ללמוד בישיבה. התלמידים והאברכים לומדים בחברותות עם שיעור א' כעין קבלת פנים.

מי היה ראש הישיבה בזמן שהרב רונצקי היה הרב הצבאי הראשי?

הרב יעקב כהן. כיהן כראש ישיבה כיום הוא משמש כר"מ (רב מחנך)בישיבה.

איפה התלמידים ישנים?

עד עכשיו בקרוונים. כעת אנו חושבים על בניית מבני קבע לפנימיות. 


לקראת סיום שיחתנו מספר לי אברהם כהן על התפילה המיוחדת שנערכה במוצאי יום הכפורים נערכה תפילה זכה ומרגשת בהשתתפות קרובי המשפחה של משפחת פוגל, וכארבע מאות תלמידי הישיבה ותושבי היישוב איתמר" ובסופם של הדברים הוא מביע את תקוותיו לשנים הבאות

"כולי תקווה שהישיבה תמשיך להתפתח ולגדל תלמידי חכמים ואנשי מעשה".


כז תשרי התשע"ד 00:00   |  צפיות (427) |  תגובות (0) |  
דירוגדירוג כתבה מעלין בקודש: 0: כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (ללא מדרגים)
 
|  הוספת תגובה
עבור לתוכן העמוד