כניסה לרשומים

   :
 
להרשמה  |  שכחתי סיסמא
שמיים
כתוב כתבה
מגזין שמים
עונש מוות למחבלים
מרים צפורה רזבי   כתבת
אקטואליה; ארץ ישראל; חברתי;
עונש מוות למחבלים
תוצאות ההצבעה

לפני כשבוע אושר בקריאה טרומית חוק המקל על גזרת גזר דין מוות על מחבלים. עד כה היה אפשרות להטיל עונש מוות רק במקרה שכל הרכב השופטים הצביעו בעד, פה אחד. כעת נידון האפשרות לגזור מוות על מחבל ברוב רגיל של שופטים.


במבט ראשון, זה נראה חוק מאוד טוב אם הוא יעבור סופית. הם לא יחיו בנוחות בכלא ויסיימו את לימודי התיכון, תואר ראשון, שני ושלישי כשהותירו משפחה שכולה ומפורקת מאחוריהם. אבל, יש עוד צד שצריך להפנות אליו את תשומת הלב המלאה, לפני שיעשה טעות חמורה.


נזכר במקרה מאוד מביך שאירע לפני כמה שנים. המקרה בכפר דומא, בו הועלה באש בית של ערבים וכמה מבני המשפחה נהרגו. רוב הראיות מפנות לכך שאלו היו יהודים שעשו את המעשים האלה, מעשי טרור יהודים. אם יהודים אלו יעמדו לדין, כאשר חוק כזה יעבור, הגיוני מאוד שהשופטים יאלצו לגזור את גזר דינם למוות. ח"כ אחמד טיבי מהרשימה המשותפת שאל את רה"מ בנימין נתניהו על המקרה הזה בדיוק, וזאת תשובתו:"באופן עקרוני כן".


הרב הראשי לישראל יצחק יוסף גם כן הביע התנגדות מאותו סיבה, לא יתכן שנגזור גזר דין מוות על יהודים, לפיו זה איסור הלכתי.


כמובן, שזה לא הבעיה היחידה. עניין זה כבר עורר התנגדות בעולם בכלל, ועלול לסכן את יהודי חו"ל. בין אם זה מעוינות בחברה הכללית או פגיעה פיזית ממוסלמים קיצוניים ברחבי העולם.


בנוסף, אחת הסיבות שחוק כזה לא הועבר לפני כן, זה מפני החשש שיגבור החטיפה של אזרחים וחיילים כקלפי מיקוח בעד מחבלים שגזר דינם הוא מוות.


במבט ראשון, זה הרגשה טובה לגזור את דינם של המרצחים האלה למוות, להרתיע להבא, ואיני אומרת שהחלק הזה בחוק אינו חיובי. אבל, הוא פותח פתח להרבה אפשרויות לא נעימות. לפני שהחוק יעבור סופית, זוהי חובתנו לסגור את הפתחים האלה ולנעול אותם היטב, רק כך נוכל להעביר את החוק בלב שקט.


 

כט טבת התשע"ז 00:00   |  צפיות (697) |  תגובות (2) |  
דירוגדירוג כתבה עונש מוות למחבלים: 4 כוכבים: כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים (8 מדרגים)
 
|  הוספת תגובה
תגובות
gfjgcf (א' שבט ה'תשע''ח 00:46)
אופיר תומר (כ"ח טבת ה'תשע''ח 22:58)
עבור לתוכן העמוד