Search
Close this search box.
אני שייך לעם

מחלקת הדרכה

מתאים לגיל: גלעד-הראל (ג-ה)
רמת פעילות: יום חול

יחד אל היעד (פעולה)

יחד אל היעד – שבוע ראשון

מבוא למדריך:

ספינה בלב ים. קרני שמש מלטפות ורוח ים קרירה מאזנות אחת את השנייה ומאפשרות לי לשהות
על הסיפון לאורך זמן. אני יושב על שרפרף עץ נמוך, יושב ומביט, מצפה לרגע הנכסף בו נגיע אל
החוף.
2000 שנה עברנו בטלטלות בין גלי הים, והקריאה ”חוף באופק!“ נדמתה לחלום. אחרי קריאת
ההשכמה חלה התעוררות גדולה, ואל הסיפון עלו עוד הרבה אנשים. אולי זאת התחושה ש‘הנה
הגענו‘, שהולידה טלטלות חדשות ישנות, טלטלות על הסיפון עצמו.
מדריך תותח!
לפניך מערך פעולות לחודש אירגון בהתאמה לנושא השנתי – אחדות בעם ואהבת ישראל. מערך זה
נוצר במיוחד בשבילך, במטרה לעזור לך לנצל את החודש העמוס הזה, ולכוון לנושא השנתי בצורה
מדויקת יותר. אל תפספס את ההזדמנות! ככל שתבוא מוכן ומאורגן, והפעולות יהיו מסודרות אצלך
עם כל האביזרים הנכונים והמסרים המדויקים – כך הדברים יגיעו לחניכים בצורה מסודרת גם כן.
בהצלחה ענקית!

מטרות היחידה:

בפעולה זו נקיים בירור מקדים שיפתח את הנושא השנתי, ונעסוק בשאלה מה עניינו ותפקידו הייחודי
של עם ישראל, וננסה להציע מהו הייעוד שלנו כעם. שימו לב – העיסוק בשאלה חשוב לכשעצמו,
ויהיה מרכז הפעולה.

מהלך היחידה:

הכנה:

בקבוק
אביזרים לספר סיפור (כובע מיוחד וכד‘).

תקציר הפעולה:

.1 נפתח במתודה במטרה לחבר את החניכים ולעורר עניין סביב הנושא שלפנינו.
.2 נספר סיפור שיזרע אצל החניכים את הרעיונות המרכזיים שילוו אותם לאורך החודש.
.3 נחבר את החלקים יחד אל מטרת הפעולה, נסכם את כל השלבים ואת המהלך הכללי של הפעולה.
.4 נסיים בחלוקת צ‘ופר קטן, על מנת שהנקודות שעלו בפעולה ילוו את החניכים הלאה.

שלב א

נכנס את החניכים במעגל, ונציג בפניהם את ה“מקרופון“ – בקבוק או חפץ אחר – שרק למחזיק
בו נתונה רשות הדיבור. נשאל את החניכים: ”בעוד כחודש מהיום, נגיע לשבת אירגון. כל החניכים,
ההורים ועוד אנשים חשובים יגיעו לראות אתכם על הבמה. איך לדעתך נצליח לזכות במקום הראשון
/ להעלות את המופע הטוב ביותר?“
שים לב לאופן הצגת השאלה, כך שתסקרן ותעסיק את הדמיון. כמו כן, הדגש את המטרה אליה אנו
שואפים (הקפד להשתמש במילה ’מטרה‘).
לאחר שהחניכים הציעו את רעיונותיהם, שתף את החניכים בנושא החודש, ושאל שאלה רטורית –
במטרה לעורר עניין: ”מהי המטרה שלנו, ’עם-ישראל‘, בעולם כולו?“

שלב ב

נספר את הסיפור ”הצלף“ (נספח 1) המספר את סיפורם של שני מתחרים בתחרות קליעה בחץ
וקשת. הסיפור ממחיש שמטרה קודם כל מציבים ואז מכוונים אליה ולא להיפך.
הסיפור יוביל אותנו לעסוק בשאלה שהוצגה קודם לכן – מהי המטרה של עם ישראל – ולהבנה שעצם
העיסוק בשאלה הוא השלב הראשון וההכרחי, שלאחריו תבוא העשייה.

סיכום

לכולנו יש מטרות שאותן אנחנו שואפים להגשים, בכל זמן ובכל תחום. את הפעולה פתחנו בדיון קצר
על הדרך להגיע ליעד של מופע מוצלח. בהמשך, ראינו בסיפור שעל מנת שאפשר יהיה להתקדם
לעבר היעד – חייבים להבין מהו. עלינו לדעת להציב את המטרות אליהם אנו שואפים, משום שרק
כך נדע מהו הכיוון אליו יש ללכת וכיצד יש לעשות זאת.
בימים אלו עם ישראל שרוי בתקופה מטלטלת שעיקרה סביב השאלה החשובה: ”מהי המטרה?“
מחובתנו לעסוק בשאלה הזו ולברר את דרכנו, על מנת שנוכל להבין את התמונה המלאה, ולדעת
להגדיר מה עלינו לעשות כדי לקדם את העולם למקום טוב יותר.

צ’ופר:

ציור של מטרה, עם המשפט הבא:

”מילון הוא המקום היחיד, שבו הצלחה מגיעה לפני עבודה“ (וינס לומברדי)

נהנתם מהתוכנית? נשמח לתגובה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

קבצים מצורפים

לפעולה זו לא צורפו קבצים

פוסטים נוספים

דילוג לתוכן